Рядка картина на Караваджо, изтерзания гений на светлосянката (киароскуро), ще бъде изложена за първи път в музей в Рим, който я е получил като изключителен заем от частна колекция, предадоха АФП и Ройтерс.
"Портретът на Мафео Барберини" изобразява бъдещия папа Урбан VIII, който произхожда от голямата римска благородническа фамилия Барберини. Роден през 1568 г., заможният хуманист и фигура от римското висше общество, е избран за папа през 1623 г. Урбан VIII остава глава на Римокатолическата църква до смъртта си през 1644 г.
Музеят "Пикасо" в Париж открива във вторник изложба, посветена на ранните години от творчеството на американския майстор Джаксън Полък (1912–1956), белязани от влиянието на Пабло Пикасо и стенописите от мексиканската школа, съобщи АФП.
Това е първата изложба във Франция от 2008 г. на американския представител на абстрактния експресионизъм и триумфа на американското изкуство преди началото на Втората световна война. Експозицията включва сто творби, сред които и такива, собственост на Музея за съвременно изкуство в Ню Йорк, каза Джоан Снреш, кураторка на изложбата "Джаксън Полък: ранните години (1934-1947) ".
"Пикасо означава много за Полък и за цяло поколение художници. Те никога не са се срещали, но големият брат на Джаксън Полък – Чарлз (също художник - бел.ред.) му изпращал списания с репродукции на творби на Пикасо. Той бил първият посредник между съврем
Брайън Мей, солокитарист на британската рокгрупа „Куин“, разкри в сряда, че миналата седмица е получил „лек инсулт“, заради който временно е загубил контрол над ръката си, съобщава АП.
77-годишният Мей обясни във видеоклип на своя уебсайт, че се чувства „добре“, но е посъветван да не шофира, да не лети и да не извършва дейности, които повишават сърдечния му ритъм твърде много.
„Тук съм, за да ви съобщя най-напред една добра новина - мисля, че добрата новина е, че мога да свиря на китара след събитията от последните няколко дни“, споделя той в клипа и допълва: „И казвам това, защото имаше известни съмнения заради онази малка здравословна издънка, за която споменах, че се случи преди около седмица, за която казаха, че е лек инсулт и тогава внезапно и неочаквано изгубих контрол над ръката си.“
Мей каза, ч
Тазгодишното жури на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“ е оценило рекорден брой творби общо 2460 от 160 фотографи, съобщиха от Община Самоков след заседание на журито.
Избрани са творбите на 41 фотографи за финалната изложба, като трима от тях са класирани на призовите места и един е удостоен със специалната награда за цялостно творчество.
По думите на председателя на журито проф. Красимир Андонов във финалната селекция са класирани изключително добри творби, посочват още от местната администрация.
Тазгодишното жури е с председател проф. д-р Красимир Андонов и членове д-р Александър Нишков, преподавател по фотография, Милан Христев, носител на наградата за 2017 година и Ивелина Берова – носител на наградата за 2022 година.
Както информирахме, снимките на участниците трябва д
Culture Moves Europe финансира международни пътувания и участия в резидентски програми на професионалисти от културния и творческия сектор (с изключение на аудиовизуалния) в рамките на програмата „Творческа Европа" на ЕС. На 30 септември в „Топлоцентрала“ ще бъдат разяснени същността на културната мобилност и как тя може да бъде използвана от представители на различни културни сектори, съобщават организаторите.
Творците и професионалистите ще разберат как да разработят свой проект за културна мобилност, да намерят партньори, как да използват портала за кандидатстване на „Гьоте институт“, как да подготвят необходимите документи, в какво се състои процесът на получаване и отчитане на безвъзмездните средства.
На 10 октомври ще се проведе онлайн уъркшоп, който ще даде възможн
Четиринадесет музея от България с общо над 150 предмета ще участват в изложбата „Древна Тракия и античния свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“ в музея „Дж. Пол Гети“, Лос Анджелис, САЩ. Експозицията ще продължи от 3 ноември до 3 март 2025 г, съобщават от Националния археологически институт с музей (НАИМ при БАН).
От екипа отбелязват, че българските предмети представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата.
„Работата по изложбата „Тракия и античния свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“ започна още през 2018 г., когато д-р Тимъти Потс, директор на Музей „Дж. Пол Гети“, и д-р Джефри Спиър, по това време главен уредник на античната колекция на музея, пристигнаха на посещение в Националния археологически институт с музей (НАИМ при БАН). При предварителния разговор те представи
Автентичността на картината е потвърдена през 1963 г. от художествения критик Роберто Лонги, специалист по творчеството на Караваджо - прозвището, с което е известен Микеланджело Меризи (1571-1610).
Според Лонги картината, за която липсват каквито и да е било документи, в продължение на векове е била част от колекцията на фамилия Барберини, преди да попадне в частна колекция, когато имуществото й е разпръснато през 30-те години на миналия век.
Куклен театър „Весел“ продължава серията от спектакли за семейна публика във Велико Търново.
Проектът за съботните спектакли за семейна публика на трупата се реализира с подкрепата на Община Велико Търново, в партньорство с читалище „Искра“, съобщиха организаторите.
В съботния афиш, на 9 ноември, в читалище „Искра” във Велико Търново, кукленият театър от Пловдив ще изненада търновските зрители с един по-различен и забавен поглед към приказката „Житената питка” по Ангел Каралийчев.
Сценичната адаптaция е на Ирослав Петков, сценографията – на Мария Ибришимова, а музиката – на Кристиян Бояджиев. Участват актьорите Соня Ботева и Панайот Добрев-Понко. Постановката е дело на Ирослав Петков.
В основата на спектакъла
Днес се навършват 95 години от рождението на композитора Дечо Таралежков.
Той е роден в Казанлък. През 1951 г. завършва юридическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, а през 1955 г. – Българската държавна консерватория (дн. Национална музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“) с кларинет. Учи композиция при проф. Александър Райчев.
От 1954 г. е оркестрант в естрадни, симфонични и други оркестри. От 1957 г. е артист-оркестрант в Сатиричния театър, в София, с диригент Бенцион Елиезер, както и аранжор в Българското радио. Още оттогава започва да аранжира и през 60-те е един от основните аранжори в българската естрадна музика – предимно за голям оркестър.
Много от наградените песни на фестивала „Златният Орфей&ldquo
Две седмици след премиерата му по цял свят "Дедпул & Върколака" продължава да е лидер сред зрителския интерес и у нас. Забърканата с достатъчно пиперлив хумор история е вече с 88 127 зрители и 1 327 582 лева приходи от билетите им.
На втора позиция непоклатимо е "Аз, проклетникът 4", който е вече месец по екраните. С добавените от миналата седмица зрителите на пакостите на миньоните и новата работа на Гру са вече 147 502, а приходите от билети - 1 812 425 лева.
След тях, на трето място е "Отвътре навън 2", който пък е сред най-гледаните филми вече два месеца. Случващото се в главата на вече тийнейджърката Райли са гледали общо 175 281 зрители, а приходите са 2 153 295 лева.
Четвърта по ред е първата премиера от миналия петък - китайската анимация "Пазителя на дракони". Адаптацията на романа на Корол Уилкинсън е гледана от 4 236 зрители и има 47 086 лева при
Клод Моне е харесвал Лондон, бил е обсебен от характерната за града мъгла, която се е опитвал да пресъздаде в картините си. Сега изложба Лондон показва отношението на импресиониста към британската столица, съобщи АФП.
Между 1899 и 1901 г. Моне посещава Лондон три пъти. По това време британската столица е най-населеният град в света. Художникът е отсядал в хотел "Савой", откъдето е можел да наблюдава мостовете на Темза. За да рисува сградата на парламента, той е прекосявал реката и е заемал място на една тераса в болницата "Сейнт Томас".
С всеки ден намирам Лондон все по-красив, пише Клод Моне на внучката си през 1900 г.
Предпочитаният от художника сезон е била зимата - заради дима от фабриките и всички частици във въздуха, обяснява Карън Сер, куратор на изложбата в галерията "Къртолд". Това, което Моне е обичал най-много, е разсейването на обл
Американската хореографка Фей Дрискъл и драматуржката Дейджес Кеатес ще представят резултатите от творческа резиденция в София.
Събитието е на 18 октомври, на сцена „Апостол Карамитев“ в Народния театър (НТ), съобщават от театъра.
Модератор на срещата ще е Мира Тодорова, главен драматург на НТ.
Фей Дрискъл гостува за пръв у нас по покана на НТ и платформата „Нови драматургии“. По време на престоя си тя работи по бъдещето си представление Ghost Light („Призрачна светлина“).
„Родителите ми бяха артисти от хипи поколението – любящи, даващи свобода, небрежни, често под въздействието на опиати. Бяха се отрекли от строгото си католическо възпитание, затова и аз не бях отгледана с никаква религ
Портретът е изложен в "Палацо Барберини", историческата къща на семейството, в която днес се помещава Националната галерия за антично изкуство. Музеят вече е постоянен дом на четири творби на Караваджо - "Юдит обезглавява Олоферн", "Нарцис", "Свети Йоан Кръстител" и "Свети Франциск".
"Тази картина е изключително ценна и никога не е била давана назаем за изложба, никога не е била виждана в музей, така че това е абсолютна предпремиера", казва директорът на галерията Тома Клеман Саломон в интервю за АФП.
Той допълва, че портретите, рисувани от Караваджо, могат да се преброят на пръстите на едната ръка, така че възможността един от тях да бъде показан на публиката и на експертите е "изключителна".
Саломон отбелязва още, че темата е интересна и поради факта, че Мафео Барберини е бил не само изключително могъщ човек с власт, но и голям и изтънчен интелектуалец.
Желаещите ще могат да видят рядката творба на Караваджо в "Палацо Барберини" от 23 ноември до 23 февруари.